Property for sale in South Tenerife!

Property for sale in the Southern climatic zone of Tenerife with spring-summer weather and lots of sun year-round!

 • За продажба!
  Cosy house with views & garden

  Las Manchas, Santiago del Teide Tenerife

  € 158.000

  FOR SALE: Cosy house in beautiful village of Las Manchas, Santiago del Teide, Tenerife! 360º panoramic views to the ocean, the valley and La...

  • кревет3
  • бањи2
  • 90
  • Лот Големина400 m²
 • За продажба!
  Крт.от кејот дуплекс апартман + базен + пристап до океанот!

  Playa de la Arena, Santiago del Teide Тенерифе

  € 295,000

  За продажба: Пространи oceanfront дуплекс стан во Playa de La арена, Тенерифе! Се наоѓа во една од најдобрите локации на островот познат како Пунта ...

  • кревет2
  • бањи2
  • 89
 • За продажба!
  Земја вила во близина на Playa de la Arena

  Playa de la Arena, Guia de Isora

  €620,000

  Голема фарма за продажба во Cueva de Polvo, во близина на Playa de la Arena, Лос Gigantes, Тенерифе. Совршена локација. Повеќе од 1,5 хектари рамен ...

  • кревет3
  • бањи2
  • 115
  • Лот Големина20.375 m²
 • За продажба!
  Совршен Пентхаус со океанот пати + базен!

  Playa de la Arena, Guia de Isora Тенерифе

  € 142.000

  За продажба: пентхаус апартман во ексклузивна локација во предната линија на Playa de la Arena, Тенерифе! Неверојатни панорамски поглед на океанот и ...

  • кревет1
  • бањи1
  • 60
 • За продажба!
  Куќа од 60 метри од океанот во Alcala !!

  Alcala, Guia de Isora Тенерифе

  € 367,000

  ЗА ПРОДАЖБА: Големи 4-катна имот во Алкала, Guia de Isora, Тенерифе! Совршена локација за само 60 метри од океанот со панорамски поглед !! 3 тераси, ...

  • кревет5
  • бањи3
  • 224
  • Лот Големина79 m²
 • За продажба!
  Apartment with sea views in Puerto Santiago!

  Puerto de Santiago, Santiago del Teide Тенерифе

  €152,000

  FOR SALE: Spacious apartment with panoramic views in Puerto de Santiago, Tenerife! Two bedrooms and big living room! Amazing sunny terrace with panoramic ocean...

  • кревет2
  • бањи1
 • За продажба!
  Извонредна куќа 150 метри од плажа!

  Puerto de Santiago, Santiago del Teide Тенерифе

  € 251,000

  ЗА ПРОДАЖБА: Одлично пространа имотот со панорамски поглед на морето во стариот дел на градот Puerto de Santiago, Тенерифе! Совршена локација за само 150 метри од плажа и "Chica" ...

  • кревет4
  • бањи1
  • 160
  • Лот Големина90 метри
 • For Sale! Price reduced!
  Луксузен стан во Лос Gigantes!

  Лос Gigantes, Santiago del Teide Тенерифе

  € 147.000

  ЗА ПРОДАЖБА: Прекрасна стан во луксузен комплекс во Лос Gigantes, Тенерифе! Две големи базени и џакузи! Пространа тераса со поглед на океанот! Воздухот ...

  • кревет1
  • бањи1
  • 67
 • За продажба!
  Ница компактен стан плажата + базен!

  Playa de la Arena, Santiago del Teide Тенерифе

  € 92,000

  ЗА ПРОДАЖБА: Многу посебен имот во Playa de la Arena, Тенерифе! Многу убаво и пријатно компактен стан само 100 метри од La Arena ...

  • кревет1
  • бањи1
  • 36
 • За продажба!
  Голем стан во Puerto Сантијаго !!

  Puerto de Santiago, Santiago del Teide Тенерифе

  € 132,000

  FOR SALE: Apartment in Puerto Santiago, Tenerife!! Nice apartment in the centre of Puerto Santiago. Spacious and functional!! Ideal for family with children. Near playground,...

  • кревет3
  • бањи1
  • 100
 • За издавање
  100% refurbished пентхаус во ексклузивна локација!

  Playa de la Arena, Santiago del Teide Тенерифе

  € 1,600 месечно

  FOR SALE: Exclusive property in Playa de la Arena, Tenerife! This is the topmost corner penthouse apartment exclusively located at the edge with no...

  • кревет2
  • бањи1
  • 61
 • За продажба!
  Луксузен стан + бесконечност базен на покривот !!

  Playa de la Arena, Santiago del Teide Тенерифе

  € 325,000

  FOR SALE: Luxury apartment with ocean views and community pool in Playa de la Arena, Tenerife! Spacious recently built apartment with two big terraces...

  • кревет3
  • бањи2
  • 161
 • За продажба!
  Сон дома во магичен Masca, Тенерифе !!

  Masca, Тенерифе Santiago del Teide

  € 275,000

  Совршено наоѓа куќа за продажба, во прекрасниот селото Masca, Тенерифе !! Ова е највисока наоѓа куќа во Masca клисура! Нема други ...

  • кревет5
  • бањи3
  • 260
  • Лот Големина515 m²
 • За продажба!
  Куќа со поглед на морето во Puerto de Santiago, Југозападниот Тенерифе

  Playa de la Arena, Santiago del Teide 38683

  € 295,000

  Detached house with ocean views for sale in Puerto de Santiago, Los Gigantes area, South-West Tenerife. Exclusive property! Very few detached houses in this area. Two floors. Terrace with...

  • кревет3
  • бањи2
  • 85
  • Лот Големина250 метри
 • За продажба!
  Cozy litle куќа на плажа да се врати на јужниот брег на Тенерифе!

  Tablado, Guimar Tenerife

  € 34,000

  Little beach house for sale in quiet fishing village of Tablado. The house is located inside the little port that is well protected from...

  • 65
  • Лот Големина30 m²
 • За продажба!
  Биг 4-ката Куќа во градот на 300 метри од плажа La Arena !!

  Playa de la Arena, Santiago del Teide

  € 285,000

  Пространа 4 спрата Куќа за продажба во Playa de La арена, Тенерифе! Совршена локација за само 150 метри од океанот и 300 метри од ...

  • кревет3
  • бањи4
  • 172
 • За продажба!
  Oceanfront голема куќа со неверојатни ставови !!

  Ел Poris, Тенерифе Arico

  € 282,000

  ЗА ПРОДАЖБА: Ексклузивно кејот на имотот во тивка крајбрежен град на Ел Poris, во јужниот дел на Тенерифе, Канарски Острови, Шпанија! Топонимот "Porís" во ...

  • кревет5
  • бањи2
  • 279
  • Лот Големина140 метри
 • За продажба!
  Двоспратна пентхаус со приватен лифт

  Puerto de Santiago, Santiago del Teide

  €215,000

  Fully refurbished penthouse apartment for sale in Puerto de Santiago, Tenerife. 1 bedroom, 1 bathroom apartment on the first floor. Beautiful roof terrace with...

  • кревет1
  • бањи1
  • 121
 • За продажба!
  Луксузни модерна куќа со панорамски поглед!

  Arguayo, Santiago del Teide Tenerife

  € 385,000

  ЗА ПРОДАЖБА: Неодамна се изгради луксузен имот во селото Arguayo, Santiago del Teide, Тенерифе. Две одделни згради одделени со прекрасна атмосфера двор: ...

  • кревет5
  • бањи4
  • 300
  • Лот Големина500 m²
 • За продажба!
  House to restore in the centre of San Andres!

  San Andres, Santa Cruz de Tenerife Tenerife

  €105,000

  FOR SALE: Cosy house in the centre of Sun Andres, Tenerife! Perfect location on one of the best streets in the town. Just 150...

  • кревет2
  • бањи1
  • 70
 • За продажба!
  Две КАНАРСКА куќи да се врати во Taganana

  Taganana, Santa Cruz de Tenerife Tenerife

  Направи понуда!

  FOR SALE: Two old Canarian houses in Taganana, Anaga, Tenerife. Beautiful sea and mountain views. Close to the main plaza and church. Sandy beaches...

  • 57 + 65
  • Лот Големина600 m²
 • За продажба!
  Пространа стан во близина на плажа La Arena!

  Playa de la Arena, Santiago del Teide Тенерифе

  € 137.000

  За продажба: Пространа агол стан во близина на плажа La арена, Тенерифе! Плажата е само неколку минути пеш! морето од прозорецот од спалната соба ...

  • кревет1
  • бањи1
  • 70
 • За продажба!
  Дуплекс + заклучи до гаража на 200 метри од плажа!

  Tajao, Arico Tenerife

  € 143.000

  ЗА ПРОДАЖБА: Неверојатни имот во Сан Мигел де Tajao, Тенерифе! Само 200 метри од плажа, риболов пристаништето и најдобрите рибни ресторани на ...

  • кревет2
  • бањи2
  • 90
 • За продажба!
  Голема тераса Пентхаус со панорамски поглед!

  Лос Gigantes, Santiago del Teide Тенерифе

  € 240,000

  За продажба: Најдобро имот со панорамски поглед на океанот во Лос Gigantes, Тенерифе! Станот се наоѓа на последниот кат со само еден директен сосед ....

  • кревет1
  • бањи1
  • 94
 • За продажба!
  Стан 150 метри од плажа!

  Playa de la Arena, Santiago del Teide Тенерифе

  Направи понуда!

  За продажба: Совршено наоѓа имотот само на неколку чекори подалеку од плажа La Arena, Порто де Сантијаго, Тенерифе! Помалку од 150 метри од ...

  • кревет1
  • бањи1
  • 60
 • За продажба!
  Агол поглед на море стан со гаража

  Playa de la Arena, Santiago del Teide

  € 165,000

  For sale modern apartment in Playa de la Arena, Tenerife. Los Gigantes area. Big corner terrace with sea views. Modern complex with pool. Private...

  • кревет1
  • бањи1
  • 65
 • За продажба!
  100% реновирање стан во Playa de la Arena! 100 метри од плажа!

  Playa de la Arena, Santiago del Teide Тенерифе

  Направи понуда!

  ЗА ПРОДАЖБА: Прекрасна стан во Playa de La арена, Тенерифе! Помалку од 100 метри од песочна плажа! Поглед кон океанот и Ла ...

  • кревет1
  • бањи1
  • 60
 • За продажба!
  Оддалечиме стан со двор во Puerto de Santiago!

  Puerto de Santiago, Santiago del Teide Тенерифе

  € 140,000

  FOR SALE: Beautiful apartment in the centre of Puerto de Santiago, Tenerife! Located on the second floor of a nice building near Lidl and...

  • кревет2
  • бањи1
  • 70
 • За продажба!
  Ексклузивно пространа пентхаус во Лос Gigantes

  Лос Gigantes, Santiago del Teide

  €695,000

  Ексклузивно пентхаус стан за продажба во Лос Gigantes, Тенерифе. Прекрасен панорамски поглед на океанот, Лос Gigantes карпи и планината Teide! Многу приватни и ...

  • кревет3
  • бањи3
  • 180
 • За продажба!
  Голема тераса стан во Коста дел Silencio!

  Costa del Silencio, Arona Tenerife

  € 158.000

  За продажба: пространа 2 спални стан во Коста дел Silencio, Тенерифе! Најдобар заедница во градот со тениски игралишта, базени и добро ...

  • кревет2
  • бањи1
  • 65
 • За продажба!
  Modern and spacious apartment in Puerto de Santiago!

  Puerto de Santiago, Santiago del Teide Тенерифе

  € 132,000

  FOR SALE: Spacious and modern property in the centre of Puerto de Santiago, Tenerife! Just few steps away from the plaza, bars, shops, supermarkets,...

  • кревет2
  • бањи1
  • 60
 • For Sale! Price reduced!
  Убава куќа со поглед на океанот во Guia de Isora!

  Guia de Isora, Guia de Isora Tenerife

  € 195,000

  За продажба: пространи и убаво ред дома во центарот на Guia de Isora, Тенерифе !! Совршена локација на тивка улица само неколку чекори ...

  • кревет3
  • бањи2
  • 140
 • За продажба!
  Oceanfront стан со базен

  Playa de la Arena, Santiago del Teide

  € 137.000

  Неодамна реновиран стан за продажба во Playa de La арена, Тенерифе! Океан поглед на плочки покриви дава Медитеранот чувство. Целосно опремени и опремени. Пливање ...

  • кревет1
  • бањи1
  • 65
 • За продажба!
  Two houses + patio on one plot!

  Arguayo, Guia de Isora Tenerife

  € 145,000

  Two houses on one plot in Arguayo, near Santiago del Teide, Tenerife. The location is amazing! Quiet village just 15 minutes away from Los...

  • кревет3
  • бањи2
  • 390
  • Лот Големина300 m²
 • За продажба!
  Плажата стан + гаража во Канделарија !!!

  Candelaria, Candelaria Tenerife

  € 78,000

  За продажба: Cozy стан само 80 метри од пристаништето и на плажа во Канделарија, Тенерифе !!! Многу добра локација и цена во еден од ...

  • кревет1
  • бањи1
  • 40
 • За продажба!
  Прекрасна вила-Finca во близина на Лос Gigantes!

  Лос Gigantes, Santiago del Teide

  € 895,000

  Finca за продажба во La Caldera во 5 минути возење од Лос Gignates и Playa de La арена, Тенерифе. Модерна куќа со базен и ...

  • кревет3
  • бањи2
  • 120
  • Лот Големина35000 m²
 • За продажба!
  Town house to refurbish in Santiago del Teide !!

  Santiago del Teide, Santiago del Teide Tenerife

  € 82.000

  FOR SALE: Town house with patio to refurbish in Santiago del Teide , Tenerife !! Central location id the middle of main street in...

  • кревет2
  • бањи1
 • За продажба!
  Luxury apartment with garage in Tamaimo!

  Tamaimo, Santiago del Teide Tenerife

  €153,000

  For sale spacious luxury apartment in Tamaimo, Tenerife! Beautiful views from the terrace. Private parking place in the underground garage. Elevators. Additional storage room...

  • кревет3
  • бањи2
  • 90
 • За продажба!
  Вила со базен во близина на Лос Gigantes !!

  Caldera, 38683 Santiago del Teide

  € 647,000

  За продажба големи одвоен вила со поглед на океанот во La Caldera, на патот од Лос Gigantes да Tamaimo. Тивко и убаво место без ...

  • кревет5
  • бањи3
  • 420
  • Лот Големина11000 m²
 • За продажба!
  Дуплекс апартман со поглед на океанот

  Лос Gigantes, Santiago del Teide

  € 248,000

  За продажба убава стан со поглед на океанот и Лос Gigantes карпи во комплекс со загреан базен. Станот се состои од 2 спални соби, ...

  • кревет2
  • бањи2
  • 100
 • For Sale! Price reduced!
  House in Santiago del Teide!!

  Santiago del Teide, Santiago del Teide Tenerife

  € 205,000

  FOR SALE: Big house in Santiago del Teide, Tenerife! Very good location on a quiet internal street. Panoramic views to the mount Teide and...

  • кревет3
  • бањи4
  • 287
 • За продажба!
  Oceanfront стан во Puerto Лос Gigantes

  Лос Gigantes, Santiago del Teide

  € 195,000

  За продажба 2 спални стан во ексклузивна локација само 30 метри од океанот и на пристаништето во Лос Gigantes, Тенерифе. Најблиску стан ...

  • кревет2
  • бањи1
  • 52
 • За продажба!
  House with winery + land for sale in Taucho!!

  Taucho, Adeje Tenerife

  €177,000

  FOR SALE: Beautiful property in Taucho, Tenerife! Perfect place for peaceful living or for vocational rentals! Possibility to convert the house to two separate...

  • 165
  • Лот Големина1582 m²
 • За продажба!
  Убава куќа со двор во Arico !!

  Arico, Arico Tenerife

  € 157.000

  FOR SALE: Spacious property in Arico Viejo, Tenerife! Beautiful big house in a beautiful place! 5 bedrooms, 2 kitchens, 2 living rooms, 3 bathrooms,...

  • кревет5
  • бањи3
  • 250
 • За продажба!
  Spacious apartment in the centre of Puerto de Santiago!

  Puerto de Santiago, Santiago del Teide Тенерифе

  €150,000

  FOR SALE: Spacious apartment in the centre of Puerto de Santiago, Tenerife! 3 bedrooms and big living room with kitchen. Panoramic corner terrace. Private...

  • кревет3
  • бањи1
  • 95
 • За продажба!
  Урбан градежна парцела со поглед на океанот во близина на Плаза де Tamaimo !!

  Tamaimo, Santiago del Teide Tenerife

  € 87,000

  ЗА ПРОДАЖБА: Големи урбаните propety во близина на Плаза де Tamaimo, Тенерифе! Совршена локација со поглед на океанот ограничен од страна на Barranco на Tamaimo. Никој нема да се изгради ...

   Лот Големина1200 метри ²
 • За продажба!
  Урбан градежна парцела со поглед на океанот во Tamaimo !!

  Tamaimo, Santiago del Teide Tenerife

  € 68,000

  ЗА ПРОДАЖБА: 700 кв.м. имот во Tamaimo, Тенерифе! 100% урбаните градежната парцела со панорамски океанот и планински погледи! Совршена локација во мирен дел ...

  • 88
  • Лот Големина683 m²
 • За продажба!
  Commercial premises on the main road to Teide in Tamaimo!

  Tamaimo, Santiago del Teide Tenerife

  €200,000

  FOR SALE: Spacious commercial premises in the town of Tamaimo on the main street to Teide. Bus stop right in front of the office....

  • 180
 • За продажба!
  Apartment building for sale in the centre of Tamaimo!!

  Tamaimo, Santiago del Teide Tenerife

  Направи понуда!

  FOR SALE: New apartment building in the centre of Tamaimo, Santiago del Teide, Tenerife! Six high quality two and three bedroom, two bathroom apartments...

 • За продажба!
  Стан со базен на 300 метри од плажа!

  Las Caletillas, Candelaria Tenerife

  € 210,000

  ЗА ПРОДАЖБА: Голем имот само 300 метри од песочна плажа во Лас Caletillas, Тенерифе!

  • кревет1
  • бањи1

It is important not to confuse geographical south of Tenerife with climatic south!

At the end what really matters is the weather! Some people prefer sunny and dry South, other less sunny, but much greener North of Tenerife.

Here is the climatic map of the island – in fact it is map of rainfalls. The red-orange colour represents what people refer to as South Tenerife (sometimes without knowing this). Also you have to take in account, that apx. every 100 meters from coastline temperature drops by 1ºC, as you climb the mountain.

As you can see there are some Southern climate spots in the geographical north of the island! For example, Santa Cruz and Igueste, being almost north-most part of Tenerife, actually have spring-summer weather year-round.

грешка: Содржина е заштитена !!